Project5

Θέμα: Εξαρτησιογόνες ουσίες.

Δελημάρκου Ασπασία, κλ. ΠΕ09

projba5

Ενότητα: « Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες»

Στο 2o τετράμηνο με μια ομάδα μαθητών της Α τάξης ασχοληθήκαμε με τις εξαρτησιογόνες ουσίες. Ο σκοπός μας ήταν να ενημερωθούν τα παιδιά και να αποκτήσουν μια επιστημονική και έγκυρη γνώση για τις ουσίες αυτές.
  Από τους μαθητές είχαν προταθεί 3 θέματα και μετά από ψηφοφορία κατέληξαν σε αυτό.
  Το θέμα αυτό θεωρείται ενδιαφέρον για κάθε έφηβο.

Επιμέρους θέματα και υποθέματα :

Χωρίστηκαν σε 5 ομάδες και κάθε μία από αυτές ανέλαβε να διερευνήσει και ένα θέμα.

Η πρώτη ομάδα ανέλαβε τα γενικά στοιχεία όπως ορισμό και είδη εξαρτησιογόνων ουσιών,

Tι σημαίνει εθισμός, αίτια χρήσης αυτών των ουσιών και εικόνες διάσημων πριν και μετά τη χρήση. Οι υπόλοιπες ομάδες ασχολήθηκαν καθεμιά με ένα θέμα όπως ναρκωτικά, αλκοόλ, κάπνισμα και ντόπινγκ.

Κυρίως μέσα από έρευνα στο διαδίκτυο τα παιδιά έμαθαν να συνεργάζονται και να αποκτούν γνώσεις ώστε να μπορούν να αντιμετωπίσουν χωρίς προκαταλήψεις και με ψύχραιμη στάση το πρόβλημα της εξάρτησης.

Πατήστε εδώ για να δείτε την παρουσίαση σε PowerPoint της εργασίας.