Κατηγορία: Ανακοινώσεις

Διαβίβαση δελτίου τύπου για την υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025.

«Διαβίβαση δελτίου τύπου για την υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025». Σας διαβιβάζουμε το από 17-4-2024 Δελτίο Τύπου, στο οποίο υπενθυμίζονται οι ημερομηνίες διεξαγωγής της υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025, όπως και τα απαραίτητα δικαιολογητικά με τα οποία θα πρέπει να είναι εφοδιασμένοι οι υποψήφιοι κατά την προσέλευσή τους στις Επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας. Περισότερα διαβάστε εδώ.

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025.

Σας αποστέλλουμε οδηγίες και υπεύθυνες δηλώσεις για την ανανέωση εγγραφών μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές. Για να δείτε τις οδηγίες πατήστε εδώ, ενώ εδώ κατεβάστε την υπ. δήλωση του 1ου Κηδεμόνα και εδώ του 2ου Κηδεμόνα.

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.ynanp.gr  η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους. Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 26-03-2024. Όλοι οι υποψήφιοι από την 26-03-2024 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος Ε΄ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Γ΄) κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών (που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 25-04-2024 ημέρα Πέμπτη. Περισότερα διαβάστε εδώ.

Δυνατότητα συνεργασίας με την ψυχολόγο του σχολείου.

Σας ενημερώνουμε ότι από τον Νοέμβριο του 2023 και μέχρι το πέρας της σχολικής χρονιάς έχει τοποθετηθεί στο σχολείο μας η ψυχολόγος κα Παπαδημητρίου Βασιλική, με την οποία έχετε τη δυνατότητα να πραγματοποιείτε συναντήσεις συμβουλευτικής καθοδήγησης και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης. Σκοπός των συναντήσεων είναι η καλλιέργεια δεξιοτήτων αποτελεσματικής διαχείρισης κρίσιμων και απρόβλεπτων καταστάσεων, η εν γένει ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας, προκειμένου οι μαθητές να αποκτήσουν δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να αναπτύξουν τις βέλτιστες δεξιότητες για τη σχολική επιτυχία, την κοινωνικοποίηση και την συναισθηματική τους ανάπτυξη (ολοκλήρωση), υποστηρίζοντας τη σχολική τους πορεία και ενισχύοντας την ψυχική τους ανθεκτικότητα.

Μπορείτε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον στέλνοντας μήνυμα στο v_papadi@sch.gr ώστε να κανονιστεί ραντεβού μαζί της. Σημειώνεται ότι στο email σας θα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμό σας, καθώς και του μαθητή, το σχολείο και το τμήμα του, το τηλέφωνό σας, καθώς και μια σύντομη περιγραφή του ζητήματος που σας απασχολεί.

Οι συναντήσεις θα λαμβάνουν χώρα κάθε Δευτέρα 8.15-13.15 στο χώρο του σχολείου και το περιεχόμενό τους θα είναι απόρρητο και εμπιστευτικό. Τα ραντεβού με τους γονείς είναι ατομικά ή ζεύγους γονέων, ενώ τα ραντεβού με τους μαθητές προϋποθέτουν την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων/κηδεμόνων. Για να κατεβάσετε την αίτηση συναίνεσης πατήστεεδώ.