Mobile phones

Κατηγορία: Εκδηλώσεις15-16

Σύγχρονες παγίδες για μαθητές:

Κινητά και Διαδίκτυο

Το σχολείο μας, διοργάνωσε την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 2016, στο ΚΥΒΕ Περιστερίου, διεπιστημονική ημερίδα με θέμα «ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ: ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ».

Μια ημερίδα που έγινε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της διαταραχής εθισμού στο διαδίκτυο.

Το συντονισμό και τη παρουσίαση έκανε ο διευθυντής του 5ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου, Γεώργιος Ζαρκαδούλας.

Χαιρετισμό απεύθυναν στο κοινό ο Δήμαρχος Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης, ο απερχόμενος διευθυντής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Γ? Αθήνας Γιώργος Ζαφειρακίδης και ο νέος διευθυντής Αθανάσιος Αλεξόπουλος.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας ομιλίες πραγματοποίησαν ο δρ. Στέφανος Τσιτομενέας (Φυσικός, Ομ. Καθηγητής ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ, Αντιπρόεδρος της Ε.Ε.Φ) με τίτλο «Κινητή τηλεφωνία και επιδράσεις στους μαθητές» και ο δρ. Κωνσταντίνος Σιώμος (Ψυχιάτρος παιδιών και εφήβων, Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της διαταραχής εθισμού στο διαδίκτυο) με τίτλο «Ψυχοκοινωνικές συνέπειες της διαταραχής εθισμού στο διαδίκτυο στα παιδιά & στην οικογένεια».

Τη σημαντική αυτή επιστημονική ημερίδα παρακολούθησαν πλήθος μαθητών και εκπαιδευτικών του Περιστερίου.